Pristatyta pirmoji Lietuvoje kalbanti perėja

Pristatyta pirmoji Lietuvoje kalbanti perėja

15min
2017-08-31

Lietuvoje startavo jau 18-ta saugaus eismo akcija „Apsaugok mane“.

Bendrovė „Lietuvos draudimas“, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas šiemet Vilniuje įgyvendino papildomą saugaus eismo iniciatyvą. Sostinėje pradėjo veikti unikalios ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje kalbančios perėjos, kuriose pėsčiųjų dėmesį į saugumą kelyje atkreipia žinomi Lietuvos žmonės.

„Eismo dalyvių saugumas yra itin svarbus. Rudenį gatvės prisipildo moksleivių ir studentų, tad prie intensyvesnio eismo reikia priprasti visiems jo dalyviams. Aš labai džiaugiuosi, kad jau tradicija tapusi „Lietuvos draudimo“ akcija „Apsaugok mane“ prisideda prie mūsų mažųjų eismo dalyvių saugumo. Kiekvienais metais pasiūlomi įdomūs sprendimai, kaip atkreipti dėmesį į saugų eismą. Šie metai išskirtiniai, smagu, kad lietuvių sukurtos išskirtinės kalbančios perėjos Europoje įdiegtos pirmą kartą ir būtent Vilniuje“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Ruošdamasi artėjančiam rudens sezonui ir suaktyvėjusiam eismui mieste, Vilniaus miesto savivaldybė „Apsaugok mane“ ženklu pažymėjo 95 prie mokyklų esančias pėsčiųjų perėjas. Artėjant tamsiajam metų periodui, savivaldybė sostinės moksleiviams taip pat išdalins apie 7 tūkst. atšvaitų.

Švietimo ir mokslo ministerijos prognozėmis, šiemet šalies mokyklose iš viso mokysis apie 326 tūkst. moksleivių. Akcijos „Apsaugok mane“ organizatorė bendrovė „Lietuvos draudimas“ visus juos apdraus nuo nelaimingų atsitikimų eismo įvykiuose.

„Prasideda tradicinis „Apsaugok mane“ mėnuo – rugsėjis, kai jau 18-tą kartą kviečiame saugoti mažiausius eismo dalyvius – mūsų vaikus. „Lietuvos draudimas“ tiki, kad šios akcijos metu įgyvendintos saugaus eismo iniciatyvos, atkreiptas dėmesys į po atostogų suintensyvėjusį eismą ir į gatves sugrįžtančius moksleivius leido sumažinti nelaimingų atsitikimų keliuose skaičių ir prisidėjo prie saugesnio visų rugsėjo. Suprantame, kad net ir atidžiausiems nutinka nelaimių, todėl nuo pat akcijos pradžios draudžiame pėsčiųjų moksleivių keliones“, - sako „Lietuvos draudimo“ generalinis direktorius Kęstutis Šerpytis.

Draudimo apsauga mokyklinio amžiaus vaikams įsigalios automatiškai pačią pirmą mokslo metų dieną, o dėl to tėveliams nieko daryti nereikia. Moksleivio, kuris keliaudamas pėsčiomis šį rugsėjį pateks į eismo įvykį, tėvai ar globėjai kviečiami dėl kompensacijos iš karto kreiptis į „Lietuvos draudimą“. Kiekvienas šalies moksleivis nuo nelaimingų atsitikimų kelyje yra apdraustas 5 tūkst. eurų suma.

Akcijos „Apsaugok mane“ iniciatoriai kiekvienais metais imasi vis naujų idėjų ir sprendimų, kurie galėtų prisidėti prie didesnio vaikų saugumo gatvėse. Šiemet „Lietuvos draudimas“ kartu su savivaldybe miestui padovanojo 4 kalbančias perėjas. „Lietuvos draudimo“ užsakymu pačią kalbančių perėjų technologiją nuo nulio sukūrė ir įgyvendino lietuviai – inžinerinių konsultacijų įmonė „Eksertus“.

Draudimo bendrovės kvietimu prie projekto sutiko prisidėti muzikantas Marijonas Mikutavičius ir LNK televizijos laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė – būtent jų balsus kalbančiose perėjose girdės pėstieji.

„Kasmet siekiame apie saugumą keliuose kalbėti vis kitaip, todėl šiemet pasitelkėme šiuolaikines technologijas ir prakalbinome perėjas. Tikime, kad toks sprendimas ir kitų mūsų bendrų saugumo keliuose iniciatyvų visuma dar labiau mažins nelaimių, kai nukenčia pėstieji vaikai, skaičių ir Vilniuje, ir visoje Lietuvoje“, – sako K. Šerpytis.

Pasak technologiją sukūrusio inžinieriaus Mariaus Riboko, pasaulyje yra sukurta nemažai saugumą kelyje užtikrinančių technologijų, tačiau tokio tipo kalbančių perėjų sprendimo dar neteko sutikti. „Yra panašių įrenginių, įspėjančių pėsčiuosius garsiniu signalu, bet tokie sprendimai yra primityvūs ir niekuo neišsiskiriantys. Todėl kai „Lietuvos draudimas“ paprašė sukurti Vilniaus miestui kalbančias perėjas, tai priėmėme kaip išskirtinį iššūkį.

Džiaugiamės galėdami prisidėti ne tik prie didesnio moksleivių saugumo kelyje į mokyklas, bet ir prie Vilniaus, kaip išmanaus miesto, vystymosi“, – sako Marius Ribokas, MB „Eksertus“ vadovas.

Iš viso sostinėje įrengtos keturios kalbančios perėjos – trys prie mokyklų (Jono Basanavičiaus progimnazijos S. Konarskio g., Žvėryno gimnazijos Sėlių g., Antakalnio progimnazijos Antakalnio g.) ir viena centre, šalia Pilies ir Barboros Radvilaitės gatvių sankryžos.