Lietuvos draudikų asociacija informuoja dėl koronaviruso pandemijos draudiminės rizikos

Lietuvos draudikų asociacija informuoja dėl koronaviruso pandemijos draudiminės rizikos

15min.lt
2020-03-17

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujojo koronaviruso (COVID-19) pandemiją. Pandemija – tai toks ligos proveržis, kai liga tuo pačiu metu plinta tarp žmonių skirtinguose žemynuose ir skirtingose vietovėse. Pandemijos apibūdinimas naudojamas išimtinai užkrečiamoms ligoms, kuomet galima stebėti ligą sparčiai plintant keliose šalyse, užkratą perduodant iš žmogaus žmogui. Paskutinį kartą pandemija buvo skelbta 2009 metais, kai pasaulyje sparčiai plito kiaulių gripas. Pandemijos yra kur kas labiau tikėtinos tais atvejais, kai virusas yra visiškai naujas, gali lengvai užkrėsti žmones ir yra lengvai perduodamas iš vieno žmogaus kitam. Šis naujasis koronavirusas atitinka visus išvardintus kriterijus.

Įprastai pasaulinėje draudimo praktikoje pandemijos rizika yra priskiriama prie force majeure situacijos ir nedraudžiamųjų įvykių. Absoliuti dauguma draudimo bendrovių tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje šios rizikos neprisiima. Tai pirmiausia yra susiję su draudikų negalėjimu tinkamai įvertinti galimo žalos dydžio dėl ypač spartaus ligos paplitimo ir ypač plačios geografijos. Taip pat perdraudimo bendrovės, kurios apdraudžia pačius draudikus, neprisiima šios rizikos. Todėl, Lietuvos draudikų asociacijos direktoriaus Andriaus Romanovskio teigimu, pandemiją yra ypatingai sudėtinga apdrausti. Anot draudikų atstovo, draudimo bendrovės skirtingose draudimo rūšyse bando vertinti pandeminę riziką, tačiau praktikoje beveik niekas jos nedraudžia. Todėl nusistovėjusioje pasaulinėje draudimo praktikoje ji yra viena tarp kelių neapdraudžiamų rizikų. Kiti panašūs nedraudžiami atvejai yra politinės, valstybės reguliacinės ar reputacinės rizikos, kurių draudimo bendrovės negali prisiimti.

A. Romanovskis pažymi, kad Pasaulio banko skaičiavimais metinis vidutinės ar sunkios pandemijos poveikis pasaulio ekonomikai gali sudaryti 570 mlrd. USD arba 0,7 proc. pasaulinių pajamų. Palyginimui, 1918 metų ispaniško gripo protrūkis pasaulio ekonomikai kainavo iki 5 proc. pasaulinio BVP.

Išimtiniais atvejais didieji pasaulio draudikai siūlo specifinius nuo pandeminių ligų apsaugančius draudimus, tačiau jie yra gan reti ir Lietuvoje neteikiami. Atkreipiame dėmesį, kad visa kita apimtimi, nesusijusia su koronavirusu, medicininių išlaidų atlyginimas tiek kelionių draudimo, tiek nelaimingų atsitikimų ar kitų sveikatos draudimo produktų atveju galioja įprastai, vadovaujantis konkrečios draudimo rūšies taisyklėmis.

Gyventojai yra raginami laikytis oficialių valstybės institucijų rekomendacijų, ypač susijusių su kelionėmis. Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja piliečiams atidėti visas keliones ir artimiausią mėnesį išvis nevykti į užsienio valstybes. Esantiems užsienio šalyse, rekomenduojama imtis būtinų atsargumo priemonių, atidžiai sekti vietos institucijų skelbiamas rekomendacijas bei nurodymus ir jų laikytis.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: language

Filename: news/item_view.php

Line Number: 38

Related news